powrót

Ku pokrzepieniu serc wielu –

Tydzień Patriotyzmu w Powiatowym Zespole szkół w Chojnowie


Poprzedni tydzień w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie minął pod znakiem patriotyzmu. To już kolejna - szósta odsłona tego przedsięwzięcia. Gdy po raz pierwszy braliśmy udział w Tygodniu Patriotyzmu w 2011 roku, nie przewidywaliśmy, że będzie się on cieszył tak pozytywnym oddźwiękiem. Jednoczy nie tylko uczniów i pracowników PZS, ale także wielu chojnowian, starsze i młodsze pokolenia.

Dziś Tydzień Patriotyzmu to szereg działań, których celem jest złożenie hołdu wszystkim, którzy poświecili się dla ojczyzny i w walce o jej wolność  stracili życie. To także chwila zadumy nad przeszłością, nad znaczeniem wolności w życiu każdej społeczności, nad znaczeniem symboli narodowych.

Zaczęliśmy od prezentacji utworów o treści patriotycznej. 7 listopada w chojnowskich szkołach i przedszkolach odczytano fragmenty tekstów pod hasłem Słowa ojczyzny pełne. Następnie, we wtorek, 8 listopada, w auli szkoły przy ul. Poźniaków swoje „Wspomnienia z podziemia" okresu stanu wojennego zaprezentowali ówcześni działacze opozycyjni, pani Krystyna Sobierajska i pan Stanisław Obertaniec. Młodzi ludzie mieli możliwość zobaczyć z bliska tych, którzy współtworzyli naszą najnowszą historię. Przekonać się, że ich działaniom towarzyszyły nie tylko odwaga i determinacja, ale także zwykła ludzka troska o swoich najbliższych, przyjaciół, znajomych.

W środę, 9 listopada o godz. 17.00, w ogrodzie szkolnym przy ul. Poźniaków zapłonęło Ognisko Patriotyzmu. Przypomnieliśmy sobie sylwetkę Henryka Sienkiewicza i jego twórczość „ku pokrzepieniu serc", zaśpiewaliśmy patriotyczne pieśni. Była to także chwila niezwykła – uczniowie klasy I LO zostali pasowani na pełnoprawnych członków klasy pożarniczo – ratowniczej i włączeni w szeregi OSP w Rokitkach. Certyfikaty i legitymacje wręczyli pan Mariusz Kowalczyk, dyrektor PZS, starszy kapitan Ryszard Kawka – dowódca Jednostki Pożarniczo – Gaśniczej nr 3 w Chojnowie oraz kapitan Piotr Dąbrowa – prezes OSP w Rokitkach.

Obchodom towarzyszyły wystawy – w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie uczniowie pokazali swoje prace pod tytułem Wywalczona niepodległość, a w auli przy ul. Poźniaków  zorganizowano wystawę Rzeczpospolita wojenna.

Zwieńczeniem tegorocznego Tygodnia Patriotyzmu był VI Turniej Szachowy „O Puchar Polskiej Miedzi".    12 listopada 2016 roku ponownie cały świat szachistów zmieścił się w hali sportowej Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie. Zmagania szachistów jak zwykle promowały  szlachetne wzorce rywalizacji sportowej w międzynarodowej obsadzie na terenie naszego miasta, powiatu legnickiego i daleko poza jego granicami. Nagrody pieniężne we wszystkich kategoriach ufundowała Fundacja KGHM Polska Miedź. Honorowy patronat nad turniejem objęli: Starostwo Powiatowe w Legnicy oraz Radio Plus Legnica.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej. Tam znaleźć można szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń. Oto adres:

pzs-chojnow.pl  oraz portal www.facebook.com/pzs.chojnow.

Dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością zaszczycili nasze uroczystości – przedstawicieli powiatowych, miejskich i gminnych władz samorządowych, jednostek pożarniczych, lokalnych szkół, Kościoła, placówek kulturalnych, rodziców, uczniów, nauczycieli, mieszkańców Chojnowa...

Dziękujemy sponsorom, którzy wsparli nasze działania.

Dziękujemy wszystkim sympatykom Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie.

Żegnamy się słowami wiersza Cypriana Kamila Norwida, słowami, powtarzanymi przez tych, którzy nie mieli tyle szczęścia, co my – by żyć w wolnej ojczyźnie:

 Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Dla darów Nieba....

Tęskno mi, Panie...

 

Do kraju tego, gdzie winą jest dużą

Popsować gniazdo na gruszy bocianie,

Bo wszystkim służą...

Tęskno mi, Panie...

Do zobaczenia za rok!

Portale o Tygodniu Patriotyzmu:

radio+ legnica (szerokość: 525 / wysokość: 124)chojnow.pl (szerokość: 240 / wysokość: 161)

VI ZJAZD ABSOLWENTÓW ZESPOŁU SZKÓŁ ROLNICZYCH  - CHOJNÓW - 13 CZERWCA 2020

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©