NARODOWE CZYTANIE W POWIATOWYM ZESPOLE SZKÓŁ W CHOJNOWIE

9.09.2021 r.Narodowe Czytanie to akcja promująca czytelnictwo i klasykę polskiej literatury. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, a zainicjowana została wspólną lekturą „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W tym roku prezydent Andrzej Duda zaproponował „Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.


NC21_1 (szerokość: 375 / wysokość: 250)


„To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna" weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji „- napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 


NC21_2 (szerokość: 375 / wysokość: 250)


W akcję Narodowego Czytania włączyli się również  uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie.  

W szkole przy ulicy Wojska Polskiego na wspólne czytanie fragmentów lektury zaprosiła klasa II TŻM . Spotkanie z klasami odbyło się w świetlicy szkolnej.Przeczytaliśmy dwie sceny z aktu drugiego, scenę VIII i XV  oraz z aktu III , scenę XI i XII. W bohaterów utworu Gabrieli Zapolskiej wcieliły się następujące osoby:

Hanka - Martyna Żmuda, Juliasiewiczowa- Magda Bąk, pani Aniela Dulska- Dominika Potoczna, Zbyszko - Paweł Pawlus, Tatrachowa- pani  Renata Hermanowicz.


NC21_3 (szerokość: 375 / wysokość: 229)


Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, nagrodzone gromkimi brawami.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Technikum przy ul. Witosa czytali wybrane sceny tej tragifarsy w salach lekcyjnych. Poznali główną bohaterkę, panią Anielę Dulską, właścicielkę kamienicy, jej sprawki i moralność, dwulicowość, i chciwość.


NC21_4 (szerokość: 375 / wysokość: 250)


W godzinach popołudniowych, uczniowie naszej Szkoły brali udział w miejskich obchodach Narodowego  Czytania, które miały miejsce na chojnowskim Rynku. Gratulujemy występów i serdecznie dziękujemy za udział: Katarzynie Baczmańskiej (Hanka), Zuzannie Kudelskiej(Mela), Gabrieli Żywanowskiej (Hesia) i Pawłowi Pawlusowi(Zbyszko).


NC21_5 (szerokość: 375 / wysokość: 250)


Zapraszamy do lektury dramatu Gabrieli Zapolskiej.NC21_6 (szerokość: 375 / wysokość: 500)

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©