Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
powrót
swnśpzschuj (szerokość: 750 / wysokość: 192)

Uczniowie liceów zainteresowani poszerzeniem wiedzy i kompetencji niezbędnych do podjęcia studiów, którzy wykażą się:


-zainteresowaniem historią II wojny światowej,

-działalnością w zakresie aktywności w przeciwdziałaniu dyskryminacji,

-promowaniem pożądanych w społeczeństwie postaw,

oraz przedstawią propozycję osoby z regionu, która może nosić miano lokalnego bohatera.


Brygada PZS (szerokość: 565 / wysokość: 316)



Oprócz naszej grupy w projekcie bierze udział jeszcze dziewięć grup z różnych stron naszego kraju. Oto krótkie przedstawienie naszych koleżanek i kolegów.


Dnia 02.03.2019 odbyło się spotkanie na UJ gdzie wszystkie grupy mogły zaprezentować swoje dotychczasowe działania w projekcie „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata jako ponad czasowy wzór postaw" 


Jako pierwsi zaprezentowali się chłopcy z Zielonki Zaprezentowali postać Heleny Gołowin, która podczas II wojny Światowej uratowała dwóch Żydów. 

W ramach projektu grupa z Zielonki zrobiła gablotę, znaleźli mogiłę rodziny bohaterki oraz przygotowują wywiad z córka „Sprawiedliwej".


zielonka (szerokość: 565 / wysokość: 423)


Druga grupą była grupa ze Świdnika. Początkowo mieli problem z wybraniem postaci, ponieważ każda z nich była wartościowa. Zdecydowali się na wybór nauczycielki , która ukrywała Żydów w swoim domu. Wzięli udział w wywiadzie w sprawie projektu oraz umieścili artykuł w „Głos Świdnika".


świdnik (szerokość: 565 / wysokość: 423)


Grupa z Radomia zaprezentowała postać Ireny Gut-Opdyke. Ukrywała Żydów w domu Majora Rugemer odkrył on po pewnym czasie ten fakt, ale zgodził się na dalsze ich pozostawanie pod warunkiem, że Irena oprócz pomocy domowej zostanie jego kochanką.

W ramach upamiętnienia swojej bohaterki zorganizowali grę miejską „Trasą Pamięci Radomskich Żydów", zrobili tablicę upamiętniającą oraz nazwali salę lekcyjną jej imieniem.


radom (szerokość: 565 / wysokość: 423)


Grupa z Wrocławia wybrała postać Józefy Moskowczenko z domu Niedziela. Jest to prababcia jedenj z uczesniczek projektu, która postanowiła opowiedziec historie o tym ja jej prababcia uratowała Żydowską dziewczynke- Hanie, która pózniej wrócila do swojej rodziny. Postanowiła odwieczyć się Józefie i zgłosiła do Yad Vashem po to aby orzymała medal " Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata". Uczestnicy projektu w swojej szkole zorganizowali test wiedzy o holocauście oraz prezentację na temat projektu. 


wrocław (szerokość: 565 / wysokość: 423)


Uczniowie z Szydłowca jako swojego bohatera wybrali Józefa Nowakowskiego. Był to człowiek, który uratował żyda- Józefa Mincberga, gdy ten uciekł z bydlęcego wagonu pociagu. Józef Nowakowski i Józef Mincberg wraz ze swoją żoną spotkali się po wojnie. Ocalony utworzył muzeum w Huston opowiadające o holocauście. Grupa z Szydłowca w swojej szkole zorganizuje apel, w którym opowiedzą o swoim sprawiedliwym i o całym projekcie.


szydłowiec (szerokość: 565 / wysokość: 423)


Grupa z Białegostoku opowiedziała nam o Państwu Skalskich. Michał i Jadwiga Skalscy ratowali Żydów. W swoim domu, w piwnicy przygotowali schron, do którego żydzi chowali się podczas najść. Wśród ukrywanych osób była ciężarna kobieta.Po urodzeniu, dziecko musiało jednak zostać oddane że względu na bezpieczeństwo. W ramach upamiętnienia rodziny Skalskich grupa wydała książeczkę dla dzieci oraz zestaw edukacyjny dla nauczycieli, oprócz tego dziewczyny nagrały audiobooka.


białystok (szerokość: 565 / wysokość: 391)


Bohaterem uczniów z Kalisza jest ksiądz Adam Sztark- jezuita, nawoływał z ambony do pomocy Żydom,zbierał na ich rzecz wśród parafian pieniądze i kosztowności, organizował dla nich aryjskie papiery.Grupa przygotował broszurkę, w której możemy znaleźć najważniejsze informacje o bohaterze oraz o całym projekcie, wraz z opiekunką projektu uczniowie wzięli udział w wywiadzie radiowym w lokalnej stacji. 


kalisz (szerokość: 565 / wysokość: 436)


Grupa z Warszawy wybrała nauczycielkę- Ewelinę Lipko-Lipczynską - polonistkę, która również angażowała się w pomoc Żydom podczas II wojny światowej- pomagała wyprowadzać swoje przyjaciółki oraz ich rodziny z getta. Uczniowie postanowili nazwać klasę polonistyczną jej imieniem, zorganizowali warsztaty oraz stworzyli katalog z portretami sprawiedliwych.


warszawa (szerokość: 565 / wysokość: 393)


Ostatnia grupa zajęła się rodziną Janczarskich z Wysocic. Opowiedzieli nam historię Genowefy i Romana którzy w swoim domu ukrywali Żydów. Aby kryjówki były bardziej bezpieczne Pan Roman postanowił zbudować " lisi schron".


ostatni (szerokość: 565 / wysokość: 423)






Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie

ul.Witosa 1

59-525 Chojnów

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©