Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
powrót
swnśpzschuj (szerokość: 750 / wysokość: 192)
12 - 13. 04. 2019 r. Oświęcim

Od 12.04. do 13.04 już po raz ostatni uczestniczyliśmy w ostatnim zjeździe w ramach projektu „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata jako ponadczasowy wzór postaw". W piątek po przyjeździe do Oświęcimia na rozpoczęcie zjazdu zapoznano nas z historią miasta oraz odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną, która została zbudowana w stylu nowoczesnym oraz przeznaczona do wymagań i potrzeb współczesnego (przede wszystkim młodego) społeczeństwa. Po kolacji uczestniczyliśmy w wykładzie omawiając pojęcie, zjawisko oraz przyczyny i skutki  ludobójstwa.

W sobotę po śniadaniu zwiedzaliśmy Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zwiedzanie tego miejsca nie należało do łatwych i przyjemnych czynności. Spotkanie się bezpośrednio z tysiącami butów, okularów, garnków, kubków, oraz z ponad, bo ok. 1300kg ludzkich włosów splecionych w warkocze wywoływały nie jednokrotnie smutek i łzy nad losem jaki spotkał więźniów obozu. Najbardziej przerażającymi miejscami obozu koncentracyjnego „Auschwitz I" była „Ściana Śmierci", piec krematoryjny oraz budynek, w którym dr Josef Mengele (zwany „Aniołem Śmierci") dokonywał przerażających i przyprawiających o dreszcze eksperymentów na żywych ludziach. Obóz KL Auschwitz-Birkenau zaczęło funkcjonować od połowy 1940r. do 1945r., kiedy to wojska sowieckie wyzwoliły kompleks obozowy. Był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym i równocześnie największym ośrodkiem natychmiastowej zagłady Żydów. Oprócz obozu głównego „Auschwitz I" kompleks obozowy stanowiły również obozy:  „Auschwitz II – Birkenau". oraz „Auschwitz III – Monowitz".  Po zwiedzeniu „Auschwitz I" zwiedziliśmy  „Auschwitz II – Birkenau", na którego terenie do tej pory znajduje się wiele drewnianych i murowanych baraków obozowych, gdzie ogromne katorgi przeżywali więźniowie. W czterech wielkich komorach gazowych i krematoriach okupanci byli w stanie spalić ok. 4500 ludzkich zwłok dziennie. W ciągu nie całych pięciu latach funkcjonowania obozu hitlerowcy zamordowali:

v  Ok. 1 mln Żydów

v  Od ok. 70 do ok. 75 tys. Polaków

v  Ok. 21 tys. Cyganów

v  Ok. 15 tys. Jeńców Sowieckich

v  Od ok. 10 do ok. 15 tys. Przedstawicieli Innych Narodowości

v  Razem : Ok. 1,1 mln liczba osób uśmierconych 


1 - 3. 03. 2019 r. Kraków

W dniach od 1 do 3 marca grupa projektowa Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie w składzie: Angelika Niemczyk, Julia Juzefów, Magdalena Chadała i Adam Swatek wraz z opiekunem panem Grzegorzem Kamińskim, uczestniczyła w 3 zjeździe w Instytucie Europejstyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.


Spotkanie zaczęło się w piątek od wykładu z metodologii filmu gdzie skupiliśmy się na obrazie ocalonych i twórczości Andrzeja Wajdy.


W sobotę mielismy okazję spotkać się z 99-letnią panią Marią Nowak, która została odznaczona medalem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" oraz uczestniczyliśmy w wykładzie dotyczącym kultury i historii narodowości romskiej. Po obiedzie mieliśmy okazję wysłuchać prezentacji działań jakie do tej pory uczynili wszyscy uczestnicy projektu, a także zaprezentować nasze dotychczasowe poczynania.


W niedzielę spotkaliśmy się z panem Jakubem Rymplem, który współpracuje z osobami uhonorowanymi medalem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata". Po spotkaniu udaliśmy się na wystawę pt.: „Widok zza bliska" w Muzeum Etnograficznym oraz mieliśmy wykład odnośnie polityki pamięci.


Mimo intesywnego rozkładu zajęć nie brakowało nam czasu na zwiedzanie stolicy małopolski.

14 - 16.12.2018r. Kraków

W dniach 14 - 16.12.2018 r. grupa z Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie: Angelika Niemczyk i Julia Józefów z klasy 4 Technikum Hotelarskiego oraz Magdalena Chadała i Adam Swatek z klasy 2 Technikum Ekonomicznego wraz z opiekunem Panem Grzegorzem Kamińskim uczestniczyła w drugim zjeździe „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata jako ponadczasowy wzór postaw- szkolenia dla młodzieży z zakresu kompetencji społecznych" w Krakowie.

W piątek rozpoczęliśmy zjazd od wykładu dotyczącego materiałów filmowych pochodzących lub dotyczących II wojny światowej i wydarzeń z nią związanych. Po wykładzie udaliśmy się na kolację gdzie mieliśmy znów okazję wysłuchać pana dr. Przemysława Piekarskiego, który opowiadał o kulturze i tradycji żydowskiej.

Sobotę spędziliśmy poza Krakowem zwiedzając „Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej"

Natomiast niedzielę spędziliśmy biorąc udział w wykładach dot. naszego projektu, głównie przez poszukiwanie zeznań świadków, którzy brali udział w wydarzeniach dziejących się podczas II wojny światowej w Brzeżanach oraz metodologii projektu.

Mimo intensywnego planu, udało się znaleźć czas na zwiedzanie stolicy Małopolski oraz tego rocznego krakowskiego „Jarmarku Bożonarodzeniowego"


16 - 18.11.2018r. Kraków
W dniach 16 - 18.11.2018 r. grupa z Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie: Angelika Niemczyk i Julia Józefów z klasy 4 Technikum Hotelarskiego oraz Magdalena Chadała i Adam Swatek z klasy 2 Technikum Ekonomicznego wraz z opiekunem Panem Grzegorzem Kamińskim uczestniczyła w pierwszym zjeździe  „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata jako ponadczasowy wzór postaw- szkolenia dla młodzieży z zakresu kompetencji społecznych" w Krakowie.  
Pierwszym przystankiem w piątek był Instytut Europeistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po zarejestrowaniu się i poczęstunku rozpoczęło się spotkanie organizacyjne i integracyjne, a także dyskusja uczestników projektu pt." Czy możliwe jest demokratyczne upamiętnienie?" Dzień zakończono obiadokolacją, podczas której przedstawiciele mieli okazję zapoznać się ze zwyczajami związanymi z szabatem "Gdybym gefillte fisch...".
Sobota zaczęła się od wykładów na temat "Metodologii projektów edukacyjnych". Wspólnie nauczyliśmy się określać cele projektu ,a także czym jest mapa myśli i dlaczego warto ją robić. Drugi wykład dotyczył historii holokaustu "Zagłada. Perspektywa historyczna i współczesna". Grupa miała również szansę uczestniczyć w grze terenowej przygotowaną przez "Muzeum Historyczne miasta Krakowa" na terenie krakowskiego getta "Oczami lekarza" we wspomnieniach Aleksandra Bibersteina. Na koniec dnia wróciliśmy do Instytutu na projekcje filmu pt."Dzieci Ireny Sendlerowej" oraz wzięliśmy udział w wykładach "Relacje polsko-żydowskie przed i w czasie II wojny Światowej" 
W niedzielę zorganizowano spotkanie końcowe podsumowujące.
Mimo intensywnego planu, udało się znaleźć czas na zwiedzanie stolicy Małopolski. To spotkanie było pierwszym z czterech zaplanowanych w tym projekcie.

Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie

ul.Witosa 1

59-525 Chojnów

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©