Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
Francja
 8-13 listopada 2015

PREZENTACJA: (15.54 Mb)



  (szerokość: 375 / wysokość: 210) (szerokość: 375 / wysokość: 250)

W niedzielę 08.11.2015r wyruszyliśmy do Francji. Nasza podróż przebiegała z Chojnowa poprzez lotnisko Schönefeld w Berlinie, lot do Nicei, a następnie przejazd szkolnym busem do Antibes.
Na lotnisku w Nicei czekali na nas francuscy koordynatorzy projektu. Przywitanie było bardzo serdeczne. Busem zawieźli nas do hotelu , w którym mieszkali nasi opiekunowie i gdzie czekali na nas francuscy koledzy i koleżanki wraz ze swoimi rodzinami. Wszyscy byliśmy trochę zaniepokojeni, gdyż wiedzieliśmy, że będziemy mieszkać w rodzinach, a nie w hotelu. Okazało się, że tylko dwie nasze koleżanki (Asia i Kamila) mieszkają razem u jednej rodziny, natomiast z Karoliną mieszka również koleżanka z Niemiec. Przyjechaliśmy o godzinie 16.00, więc mieliśmy jeszcze dużo czasu, aby się poznać i przekazać prezenty, które przywieźliśmy z Polski oraz (szerokość: 375 / wysokość: 281)pospacerować po mieście. Nasze obawy okazały się nieuzasadnione, gdyż goszczące nas rodziny były bardzo miłe i gościnne, a „wujek Google" chętnie nam pomagał gdy mieliśmy problem z komunikacją. Hotel gdzie mieszkali opiekunowie znajdował się obok Przystani Miliarderów (największej na świecie przystani dla jachtów) i obok Fort Carréz XVI wieku. W lipcu 1794 r. więziono tu przez 10 dni Napoleona Bonaparte. Fort był też planem filmowym - kręcono w nim sceny dofilmu o Jamesie Bondzie „Never say never again" (Nigdy nie mów nigdy).

(szerokość: 375 / wysokość: 210)Tydzień pracy w projekcie rozpoczęliśmy w poniedziałek od wycieczki do Nicei. Zwiedziliśmy Fort de la Drète, czyli jeden z kilku fortów tzw. Małej Linii Maginota. Bardzo ważnej fortyfikacji z okresu Wielkiej Wojny.Już sam przejazd do fortu wywołał zachwyt, gdy patrzyliśmy z góry na miasto i zatokę. Po pikniku obok muzeum przyrodniczego zjechaliśmy do centrum miasta. Odbyliśmy wspaniały spacer po Placu Massena, Promenade des Anglais  z widokoem na Wzgórze Zamkowe aż do Monument aux Morts, gdzie czekał na nas autokar.  Pomnik poległych jest umieszczoną w skale urną. Po prawej i lewej stronie placu przed pomnikiem znajdują się symbole wszystkich formacji wojskowych. To hołd mieszkańców Nicei dla żołnierzy poległych za Francję podczas I wojny światowej.

Wieczorem zostaliśmy przyjęci przez mera miasta Antibes. Spotkanie odbyło się w pięknym pałacu Villa Eilenroc. Niestety nie mogliśmy w pełni podziwiać piękna tego miejsca, gdyż był już wieczór.(szerokość: 375 / wysokość: 666)
We wtorek rano przybyliśmy do szkoły naszych francuskich kolegów gdzie przywitano nas typowym francuskim poczęstunkiem. (szerokość: 375 / wysokość: 281)Następnie nastąpiła prezentacja każdego państwa i szkoły, otrzymaliśmy drobne prezenty. Na koniec spotkania utworzono 4 różnonarodowe grupy i przydzielono nas do udziału w warsztatach z grawerów , malarstwa , robienia masek z papieru oraz ramek z gliny na rodzinne zdjęcie. Miedzy warsztatami mieliśmy dwugodzinną przerwę na obiad w stołówce szkolnej. (szerokość: 375 / wysokość: 281) Po zajęciach wróciliśmy do rodzin, a o 18:00 w teatrze czekała nas projekcja filmu animowanego pt. „Terytorium", który został nakręcony przez uczniów francuskiej szkoły. Film był historią niewielkiej polanki i mieszkającego w norce szczurka. Pokazano jak było pięknie i beztrosko, a później jak się wszystko zmieniało na skutek wojny. Przed projekcją uczniowie opowiedzieli jak narodził się pomysł filmu, jak przebiegała praca nad filmem i scenografią.
We Francji dzień 11 listopada tak jak i w Polsce obchodzony jest bardzo uroczyście. Naród francuski w czasie I wojny światowej poniósł ogromne straty i w tym dniu wspomina się wszystkich, którzy oddali życie za wolność Francji. O godzinie 9:00 na rynku miasta Antibes mogliśmy oglądać defiladę upamiętniającą zakończenie Wielkiej Wojny. Wzięły w niej udział również dwuosobowe delegacje wszystkich szkół partnerskich, które niosły swoje narodowe flagi.

Po uroczystości goszczące nas rodziny zorganizowały nam wspólną wyprawę do Cannes.

W czwartek od rana warsztatów ciąg dalszy. Każdy z nas miał możliwość sprawdzenia się w każdej proponowanej dziedzinie.  Wieczorem nadszedł czas pożegnalnej kolacji. Rodziny, dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy szkoły przygotowali dla wszystkich prawdziwą ucztę. Dodatkową atrakcją wieczoru, były występy wszystkich delegacji z przygotowanym repertuarem. Większość naszych przyjaciół śpiewała piosenki,  naszą delegację reprezentowała Karolina z pokazem mażoretek. Mogliśmy również podziwiać „portrety młodych Europejczyków", czyli fotomontaż zdjęć uczestników mobilnośći. Każde „zdjęcie" składało się z trzech części (czoło i oczy, nos i uszy oraz usta i broda), każda część należała do innego uczestnika. Było to bardzo zabawne i interesujące, mieliśmy dużo „frajdy" szukając swoich części twarzy. Mogliśmy również podziwiać nasze prace powstałe w trakcie warsztatów.(szerokość: 375 / wysokość: 210)
Niestety w piątek przyszedł czas na pożegnanie. O godzinie 8:00 rodziny przyprowadziły nas pod szkołę gdzie byliśmy umówieni na zbiórkę. Ponieważ mieliśmy jeszcze trochę wolnego czasu do odlotu postanowiliśmy jeszcze raz pospacerować po Antibes, by móc jeszcze podziwiać te piękne widoki. Chcieliśmy jeszcze przez chwilę cieszyć się słońcem i piękną przyrodą i pogodą, gdyż w Polsce czekała nas słotna polska jesień.


(szerokość: 375 / wysokość: 281)






(szerokość: 375 / wysokość: 281)






























Uczniowie, którzy zakwalifikowali się na wyjazd:

Karolina Ziomek

Kacper Borkowski

Joanna Marcinkiewicz

Kamila Kosińska

Samanta Saj.

Gratulujemy!!


Ogłaszamy nabór na wyjazd uczniów do Francji.
Listy motywacyjne można składać do koordynatora projektu (pedagog Zofia Łabuz) lub w sekretariacie szkoły przy ul. Poźniaków do 15 kwietnia.

Proszę zapoznać się z regulaminem na głównej stronie projektu






POWRÓT

Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie

ul.Witosa 1

59-525 Chojnów

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©